logo id kielce
TwitterRSS FeedPinterest

Architektura

  • Filtruj
Kategoria: Architektura
Książka Bartosza Stępnia pt. Łódzkie murale. Niedoceniona grafika użytkowa PRL-u poświęcona jest reklamom malowanym na ścianach łódzkich kamienic. Celem murali był mocny wydźwięk i zainteresowanie odbiorcy daną problematyką (spadkobiercą murali artystycznych jest współczesne graffiti). Twórcy pokrywali ściany barwnymi wzorami także z okazji festiwali czy międzynarodowych spotkań, dążąc do zwiększenia liczby odbiorców przekazu i uczynienia z miasta (lub innej przestrzeni) – w miarę możliwości – wielkiej galerii. Krok po kroku czytelnik pozna sposób projektowania i malowania muralu oraz jego twórców. Dowie się, czy murale były wykorzystywane do celów propagandowych, kto w tamtych czasach najchętniej się reklamował, a także dlaczego dziś nie są one już tak popularne. 21 maja 2010 roku autor książki został uhonorowany w plebiscycie „Punk dla Łodzi” za wydobycie z zapomnienia oryginalnych łódzkich murali. Dzięki jego pracy w publikacji umieszczono kilkadziesiąt unikatowych fotografii, które w znacznej części przedstawiają murale widoczne już jedynie na zdjęciach.
urban-potentials-ideas-and-practice-rotterdam-salzburg-wroclaw-budapest-dresden
Kategoria: Architektura

Ta książka bada kwestię, jak miejskie potencjały mogą być odkryte i wykorzystane.Sztuka, architektura, socjologia i kulturoznawstwo oferują krytyczne i stanowcze podejście do „miasta” zjawiska, koncentrując się przed wszystkim na rzeczywistych miastach. Przykłady z Rotterdamu, Drezna, Wrocławia, Budapesztu i Salzburgu rzucają światło na tematykę międzynarodowej i obecnych strategii artystycznej w celu wzmocnienia alternatywnych metod planowania i modeli działania.

 

Kod A1
1000-detali-w-architekturze
Kategoria: Architektura
Książka jest doskonałym katalogiem dla architektów, projektantów i konstruktorów. Materiał został wybrany tak by inspirować. Pokazuje innowacyjne pomysły w projektowaniu i budowie róznych części nowych obiektów lub odnowieniu starych. Książka jest podzielona na 15 rozdziałów: struktutra, fasada, dachy i tarasy, połączenia poziome i pionowe, odbudowa, wykończenia, futryny i szyby, okiennice i elementy żelazne instalacje, światła, nowe technologie, rozmaitości, aspekty ekologiczne, woda, projektowanie krajobrazu. Opisane detale pojawiają się w kolejności od 1 do 1000. Zilustrowane są za pomocą fotogarfii oraz rysunków technicznych i opisane w krótkich akapitach.

Dane zawarte w książce moga być przydatne dla każdego typu architektury (mieszkalnej, publicznej, instytucjonalnej). Ma ona służyć jako inspracja i cel, poprzez przedstawienie nowoczesnych, inteligentnych i użytecznych funkcji, które wyróżniają się pomysłowością i oryginalnością. Spis architektów, projektantów i producentów umieszczono na końcu książki, aby ułatwić czytelnikowi znalezienie dalszych informacji.
Kod A46
alto
Kategoria: Architektura

 

Nowe badania nad pracą fińskiego architekta Alvara Aalto, jednego z najwazniejszych architeków XXI-go wieku.  Jasny i klarowny przegląd wszystkich jego największych dzieł, ujmujący środowiskowy, kulturowy i społeczny kontekst.

Kod A6
after-crisis-post-fordist-conditions-for-architecture
Kategoria: Architektura

Książka obejmujące szeroki zakres tematów związanych z nauczaniem i kultury architektonicznej w ogóle,  ma na celu rozszerzenia wąskich granic tej dyscypliny.Eseje, badania i wywiady , oraz wybór projektów indykatywnych , rozwiązuje rzeczywiste problemy wzrostu i kurczenia się gospodarki i ideologii , rzemiosła i społecznej przestrzeni w mieście, materialności i równowagi w architekturze. W  kolejności , wymienieni architekci przedstawiają obecną rzeczywistość architektury: Inaki Ábalos , Solano Benitez , Aleksander Brodski, Isabel Concheiro , Frederick Cooper Llosa , Hansa Ibelings Krunoslav Ivanisin Julio Martinez Calzon , Josep Lluís Mateo, Richard Sennett , Wang Shu i Ramias STEINEMANN.

 

 

Kod A2
after-the-city
Kategoria: Architektura

Książka przedstawia współczesny charakter miast.Podmiejskie metropolie zastąpiły miasto . Nowe materiały budowlane nie są materiałami:
energia elektryczna, telefonia , pogoda, czas. Dotychczas architekci zostali przeszkoleni do obsługi klienta, co znalazło odzwierciedlenie  w
personalizacji i niepowtarzalność każdego projektu.Nauczyciele powinni promować pracę zespołową oraz projektowanie obiektów , w
połączeniu z integracją projektowania i praktyki. Zanim będziemy mogli przemyśleć program architektoniczny, musimy przemyśleć metropolię .

 

Kod A3
architectourism-01-hiszpania
Kategoria: Architektura

architectourism” to nowa seria wydawnictwa ZOCO, w ramach której będą prezentowane poszczególne kraje wraz z najciekawszymi realizacjami architektonicznymi.

 

Kod A4
architectural-modelmaking
Kategoria: Architektura

Fizyczny model skali jest często cytowany jako ważne narzędzie komunikacji dla studentów architektury. Rozprzestrzenianie programów CAD umożliwia tworzenie coraz bardziej skomplikowanych modeli komputerowych i środowisk wirtualnych , jest również rosnąca potrzebą zajęcia się trójwymiarowymi cechami architektury. Książka ta skupia się na inspirujących możliwościach modelowania środowiska zabudowanego z wszystkich mediów i różnych technik , które są obecnie dostępne . Poprzez opis wykorzystania różnych modeli w różnych kontekstach ‚książka stanowi praktyczne i skuteczny przewodnik,jest podzielona na trzy części : Media, rodzajeów i zastosowania.

 

Kod A5
architekci-polscy-w-swiecie
Kategoria: Architektura
Tom I albumu Polscy architekci w świecie jest publikacją o charakterze popularnym, mającą za zadanie dotarcie do szerokiego grona czytelników. Składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera 29 sylwetek architektow polskich mieszkających i pracujących w 12 krajach świata (Algieria, Australia, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Kanada, Luksemburg, Szwecja, USA, Wielka Brytania) oraz wybrane ilustracje obrazujące ich projekty i realizacje. Jest to oczywiście znikoma część w porównaniu z kilkoma tysiącami architektów polskich działających poza krajem. Nie wszyscy też odpowiedzieli na nasze zaproszenie do współpracy w tym, i tak już niełatwym, przedsięwzięciu edytorskim. Mamy jednak nadzieję, że do następnego tomu uda nam się zachęcić szersze grono rodaków i udokumentować ich dorobek zawodowy. Druga cześć albumu ma charakter słownika biograficznego obejmującego zarówno postacie współczesne, jak i historyczne polskich architektów i urbanistów w świecie. Życiorysy te zostały opracowane na podstawie bazy archiwalnej Instytutu Badań Biograficznych oraz innych dostępnych źródeł, m.in. encyklopedii specjalistycznych, słowników biograficznych oraz artykułów prasowych.
Kod A51
architektura-dzisiaj-architecture-now-6
Kategoria: Architektura

W  Architecture Now! przedstawiono budynki różnej wielkości. Od maleńkiego Teahouse Tetsu pomysłu Terunobu Fujimoriego ( o powierzchni 6,07 m2) po gigantyczną Crystal Island w Moskwie projektu Normana Fostera (1,1 mln m2). Jest to przegląd najnowocześniejszych rozwiązań architektonicznych, czerpiących inspiracje zarówno z tradycji, jak i najbardziej nowoczesnej myśli technicznej. Jaki jest duch obecnych czasów w architekturze? Jak ta dziedzina odzwierciedla on inwencję twórczą kończącego się właśnie pierwszego dziesięciolecia XXI wieku? Architekture Now! to jedyne takie opracowanie współczesnych i przyszłych rozwiązań. Biura architektoniczne ułożono alfabetycznie od A do Z, opatrzono krótką notą biograficzną, dodano opisy zrealizowanych i najnowszych projektów i bogato zilustrowano.

 

Kod A6-A7, A49-A50
architektura-elementy-stylu-architektonicznego
Kategoria: Architektura
Architektura jest najbardziej uniwersalną sztuką, punktem, w którym spotykają się wzornictwo, inżynieria i przeżycia duchowe. Jej osiągnięcia to ikony światowych kultur: świątynie, pałace, wieżowce, stadiony, teatry i pomniki. Setki kolorowych zdjęć, ilustracji i szkiców pozwolą czytelnikowi głębiej zrozumieć zasady projektowania i wznoszenia tych różnorodnych konstrukcji. Znajdzie on tu szczegółowe opisy z estetycznego i technicznego punktu widzenia najważniejszych elementów budowli z całego świata: od starożytnej Grecji po ultranowoczesne rozwiązania XXI wieku, które nadają każdej z nich niepowtarzalny charakter.
Kod A54
arcydziela-architektury
Kategoria: Architektura
Książka ta przeznaczona jest dla szerokiego grona czytelników, więc w miarę możliwości starano się w niej unikać terminologii mechanicznej i abstrakcyjnych pojęć z dziedziny teorii estetyki.
Jest to ilustrowany przewodnik po stylach architektonicznych i budynkach powszechnie uważanych za arcydzieła na skalę światową. Powstawały one na każdym etapie dziejów ludzkości. Należy też podkreślić, że zabytki te znajdują się na wszystkich kontynentach, a więc są wśród nich dzieła kultur innych niż zachodnioeuropejska.
Kod A53