logo id kielce
TwitterRSS FeedPinterest

Architektura krajobrazu

  • Filtruj
1000x-landscape-architecture

Architektura krajobrazu obejmuje całą gamę zewnątrznej konstrukcji: fascynujący zakres pola wynosi od otwartej przestrzeni planowania w pobliżu, na lub nawet wewnątrz budynków samowystarczalnych kreacji w obszarach mieszkalnych lub w otwartej natury. Land Art, który wykorzystuje naturę jako materiał na dzieło sztuki. Różne konteksty  geograficzne i społeczne w kształtowaniu projektów kreatywnych i zabawnych rozwiązań stosowanych do 1000 projektów z całego świata. Chociaż głównie w tej książce opisane są są parki i ogrody, ta publikacja przedstawia również wiele innych rodzajów takich kategorii jak zielone kamienne fasady, ogrody, pomniki.

 

Kod AK1
30-30-landscape-architecture

 

30 światowej sławy architektów krajobrazu oraz 30 projektantów nowego pokolenia pokzuje swe dzieła

Kod AK7
atlas-wspolczesnej-architektury-krajobrazu
Ponad osiemdziesiąt najnowszych i najwybitniejszych projektów związanych z kształtowaniem krajobrazu. Nieocenione źródło inspiracji dla projektantów, architektów krajobrazu i studentów. W książce znajdują się projekty min: Janet Rosenberg Associates, Landwosrks Studio, NIP paysage, PWP Landscape Architecture, Landslang, Rosa Grena Kliass, Turenscape.

Atlas najnowszej architektury krajobrazu to wspaniały przegląd starannie wybranych projektów związanych z planowaniem przestrzeni na całym świecie. Dlaczego akurat te? Dlaczego są one reprezentatywne dla rozwoju, który dokonał się w archi tekturze krajobrazu w ostatnim dziesięcioleciu? Moim zdaniem są to przykłady, które pozostaną w pamięci. Miejsca te, raz zobaczone, pozostawiają niezatarte wrażenie. Dlaczego? Myślę, że ma to coś wspólnego z naszym układem odniesienia, ze śladami przeszłości nagromadzonymi w naszej pamięci. Te ślady to kontekst kulturowy, różny na różnych kontynentach, w różnych krajach, w różnych miastach. Jednak dzięki dzisiejszej łatwości poruszania się naszym układem odniesienia może być Florencja, Pekin czy Quebec, a niekoniecznie najbliższa okolica. Uważam zatem, że pewne miejsca robią wrażenie, ponieważ sprawiają, że czujemy się w nich dobrze. Takie miejsce nie musi być piękne, kosztowne czy wymyślnie zaprojektowane, ale musi być przyjemne. Tam, gdzie jest przyjemnie, dzieci bawią się i śmieją. Przyjemnie jest wtedy, kiedy bicie kościelnych dzwonów niesie się w ciszy niedzielnego jesiennego poranka. Przyjemnie jest leżeć na plecach na zielonej łące i gapić się na płynące po niebie obłoki.

Kształtowanie ziemi, wody i roślinności to zasadnicze zadanie architektury krajobrazu. Dodanie koloru i światła odzwierciedla nowoczesne podejście do projektowania. Chodzi o wywołanie u widza określonych odczuć, wywarcie na nim silnego wrażenia. Może za sprawą kontrastującej, wyjątkowej, barwnej rzeźby z betonu, która dominuje w danym miejscu, a może za sprawą pełnej wyrazu ciszy, w której słychać tylko wiatr w koronach drzew.
Kod AK6
collection-landscape-architecture

Książka Collection: Landscape Architecture przedstawia bogactwo fascynującej dziedziny architektury jaką jest archiektura krajobrazu.Obejmuje projekty z całego świata — od klasycznego ogrodnictwa i projektowania parku miejskiego do LandArtu, który tworzą projekty bez trawy i drzew, za to z prądem ekologicznym wnętrz ogrodów i elewacją zieleni.

Kod AK2
detail-in-contemporary-landscape-architecture

Książka przedstawia 40  niedawno zakończonych i wpływowych projektów architektury krajobrazu. Każdy projekt jest przedstawiony w fotografii, planie i sekcji witryny.Opisane zostały także liczne detale konstrukcyjne. Każdy projekt jest przedstawiony w sposób jasny i zwięzły na czterech stronach. Wszystkie rysunki są pokazane w sposób spójny i przedstawione na standardowych skalach architektonicznych dla łatwego porównania.

 

Kod AK3
green-city-spaces-urban-landscape-architecture

Wszelkiego rodzaju tereny zielone zyskały znaczenia we wzółczesnym planowaniu urbanistycznym. Oprócz znaczenia dla strultury i wyglądu przestrzeni miejskiej, tereny te posiadają bardzo różne fukncje społeczne, ekologiczne  ekonomiczne. 

Kod AK6
my-green-city-back-to-nature-with-attitude-and-style

Książka prezentuje inspirujące projekty z całego świata z miejskich inicjatyw rolniczych i wizji architektonicznych, które zmieniają nasze miasta.Meble i inne przedmioty codziennego użytku, które mogą sprawić, że nasze własne ulice i domy będą bardziej ekologiczne.

 

Kod AK4
the-working-landscape-founding-preservation-and-the-politics-of-place

W tej książce przedstawiona jest Ameryka z jej szalonym rozwojem, utrzymaniem eksploatacji zasobów i niszczeniem krajobrazów naturalnych.  Peter Cannavo identyfikuje  konflikt między rozwojem i zachowaniem środowiska naturalnego, jako głównego czynnika współczesnego kryzysu. Cannavo oferuje praktyczne i teoretyczne alternatywy dla tego problemu,  proponując podejście , które obejmuje zarówno zmiany i stabilność oraz ujednolica wartości demokratycznych i ekologiczne.

 

Kod AK5