logo id kielce
TwitterRSS FeedPinterest

Poznaj Potwora

Poznaj Potwora
Ekologiczny program edukacyjny pracowni warsztatów Instytutu Dizajnu Kielcach

Pracownia warsztatów Własnoręczni istnieje od pięciu lat działając w zakresie społeczno– edukacyjnym. Program edukacyjny Poznaj Potwora czyli elementarz prawdziwego ekoninja powstał w ramach cyklu Ślady prowadzonego w pracowni od 2016 roku.

Tytułowy Potwór  symbolizuje problemy, z którymi zmaga się nasza planeta. Lekcja oraz gra planszowa pomagają utrwalić nawyki codziennych zasad ograniczających emisję CO2 do atmosfery (ślad węglowy– wielkie stopy Potwora) oraz zminimalizować produkcję odpadów (ogon Potwora).

Bezpłatna lekcja dla uczniów szkół podstawowych odbywająca się w ramach programu  zatytułowane jest  Elementarz prawdziwego ekoninja. Czy projektanci uratują świat?
Lekcja ma na celu przybliżenie prostych ekozasad (technik walki z Potworem), które każdy powinien znać i stosować. Lekcja odbywa się w Institute of Design Kielce.

Część teoretyczna lekcji:  prezentacja multimedialna przedstawiająca  wdrożone projekty przedmiotów lub urządzeń codziennego użytku oparte na ekozasadach. Przykłady zastosowań z różnych dziedzin życia, efektywnie rozwiązujących problemy:  nadmiaru plastiku, niedoboru wody, pozyskiwania energii  czy  pomocy dla owadów. Na zakończenie: gra planszowa Omijanie Potwora w celu utrwalenia wiedzy.
Część praktyczna lekcji: wykonywanie skakanek z zużytych reklamówek lub przerabianie niepotrzebnych t-shirtów  na wielorazową torbę na zakupy. Działania dające realne rozwiązanie dla nadmiaru śmieci w otoczeniu.
Ilość uczestników ok 20 osób
Czas trwania zajęć:  ok 2,5h-3h.

Należy wybrać temat warsztatów: skakanki z reklamówek lub robienie torby na zakupy z niepotrzebnych podkoszulków. Dzieci muszą przynieść zużyte reklamówki, foliówki, zrywki (trzeba ogłosić wcześniej w klasie zbiórkę) lub niepotrzebne t-shirty– podkoszulki ( niech dzieci przejrzą szafę i przyniosą zbędne podkoszulki, najlepiej w większym rozmiarze bo wychodzi większa torba).

Projekt uświadamia dzieciom, że są częścią naturalnego środowiska na które mają wpływ. Zajęcia pomagają zrozumieć, że codzienne wybory dotyczące zakupów, zużycia wody i energii elektrycznej dotyczą każdego z nas i przyczyniają się do zwiększenia lub zmniejszenia ilości śmieci, poziomu globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia naszej planety. Oprócz tego dowiadują się jak z tymi problemami radzą sobie projektanci, którzy mając na uwadze ten sam cel (walkę z Potworem) wykorzystują swoją wiedzę i doświadczenie do tworzenia projektów dających realne rozwiązania. Przykłady budynków i przedmiotów codziennego użytku pokazują że  można oszczędzić wodę, energię i ograniczyć powstawanie odpadu już na etapie projektowania.

Efekt zajęć:
Zdobycie wiedzy o świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji.
Orientacja na temat  polskich i zagranicznych projektów użytkowych.
Nabycie praktycznych umiejętności do samodzielnego zastosowania w zakresie upcyklingu.
Utrwalenie wiedzy w trakcie gry Omiń Potwora i podczas wspólnej zabawy.

Wzmocnienie  poczucia sprawstwa, własnej skuteczności przez przekonanie że kondycja środowiska zależy od tego, co dziecko robi.
Samodzielnie wykonane w zależności od wyboru odpadów do warsztatów: skakanek lub  toreb wielorazowych na zakupy.

Zapisy na bezpłatne lekcje dla szkół w sekretariacie Wzgórza Zamkowego: 41 367 68 01.